Bugun...


Osman Süzer

facebook-paylas
Ne ‘CAN’ gördü, ne de ‘CANAN’...
Tarih: 23-02-2021 13:06:00 Güncelleme: 23-02-2021 13:06:00


Ne ‘CAN’ gördü, ne de ‘CANAN’...

 

Ceyhan Kent Konseyi seçimleri yaklaşırken adaylar bir bir çıkmaya başladı. Şahıs olarak her biri tabi ki birbirinden değerli insanlar.

 

Kent Konseyi ‘ne işe yarar, amacı nedir’ öncelikle bunlara bir değinelim isterseniz.

 

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği'ne dayanarak kurulmuş yapılardır.

 

Kuruluş amaçları;

 

Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek.

 

Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetim mekanizmalarını ifade eder.

 

Haziran 2021’de yapılması planlanan Ceyhan Kent Konseyi seçimleri öncesinde genel tanıma, işlevlerine ve amacına hep beraber göz atmış bulunduk.

 

Önce şunu sorgulayalım Ceyhan Kent Konseyi Başkanlığı görev süresince neler yaptı!

 

O kadar çok şey yaptılar ki unuttuklarım varsa affola..

 

Selahattin Güler Başkanlığında Ceyhan Kent Konseyi; “Yeşilay ile Kent Konseyi El Ele” konulu bir etkinlik yaptı. Yiğidi öldür hakkını yeme der atalar. Güzel ve bence verimli bir etkinlikti.

 

Başkan Güler’in Ceyhan Belediyesi Meclis Üyeliği döneminde meclise ilçeye kurulacak AVM’lerin küçük esnafları düşünerek şehir dışına kurulmasını meclise önerge olarak verdi. Yıl 2017’de.. Ceyhan’a her gün AVM kurulmuyor ama o tarihten itibaren ilçeye kaç tane BİM, A101, ŞOK marketi kurulduğu ortada! Bu dönemde Başkan Güler, Kent Konseyi, Bakkallar Bayiler Odası Başkanlığını ayrıca AK Parti Ceyhan Belediyesi Meclis Üyeliğini yürütüyordu. Yani bu önerge o günün şartlarında gündem olmaktan öteye gidemedi.

 

Sonrasında Kent Konseyi EMBA Termik santralinde bölge halkından insanların çalıştırılması yönünde sesini çıkarttı ama..Pekte duyan olmadı...

 

Anadolu Üniversitesi sınavları Ceyhan’da yapılacağı duyuruldu. Bu karar üzerine biz sağladık, ilçeye biz kazandırdık diye bir çok kurum, siyasi parti gibi kent konseyi de bu durumu sahiplendi. Kimlerin emeği varsa hepsine öğrenciler adına teşekkür ediyorum.

 

Sıra 2019’da yerel seçimlerine geldi.  Kent Konseyi Başkanı Selahattin Güler, AK Parti’den Ceyhan Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Allah var konseyi siyasete karıştırmamak için aday adaylığı süresince kapalı tuttu. Aday gösterilmedi seçimler geçti ama.. Her şey yerinden oynayarak devam etti. O süreçte yerinde olsaydım Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığında bayrağı nasıl Ahmet Tontu’ya devrettiysem, kent konseyini de taşıyacak yönetimden bir değere devrederdim!

 

 

Kent Konseyinin son üç beş yıllık görev süresince; yukarda yaptığımız tanıma ve işlevlerine bakarak ilçeye ne çok büyük değerler kazandırdığını bende sizler gibi isterdim öve öve anlatmayı. Ama maalesef..

 

Kent Konseyini ben, Alemdar Öztürk’ün basamak olarak kullanarak belediye başkanlığına oynadığı, sonrasında ilçe belediye başkanı olduğu günden bu güne kadarını hatırlarım. Malumunuz ilçede 6-7 yıllık bir gazetecilik geçmişim olduğundan dolayı. Ama gördüklerimi de tarafsızca yazmayı becerebilen bir gazeteci olduğumu iddaa etmiyorum, sağolsunlar tüm okurlarım söylüyor.

 

Tüm bu süreçler yaşanırken 2019 yerel seçimleri sonrasında Kent Konseyi Gençlik Meclis Başkanlığına Nilay Genç arkadaşımız getirildi. Kızcağız yapacağı projelere sponsor arar bulur, projesini hayata geçirir. Kendisinin ricasıyla girdiğim gençlik meclisi yönetiminde bulunmaktan da memnuniyet duydum açıkçası. Keşke kent konseyinin her kademesi böyle olsa idi. Ama maalesef..

 

 

Kocaman bir maalesef. Neden mi? Selahattin Güler Başkanlığa seçildiğinde “Kent Konseyi Canlanıyor” diye başlık atıp gazetemin manşetine taşıyarak okurlarımla buluşturmuştum. İşte bu attığım manşet için okurlarımdan özür diliyorum. Ceyhan Kent Konseyi’nde ne can gördük, ne de canan...

 

Bu süreçleri tarafsızca kaleme alırken mevcut başkanın şu anki adli durumlarına değinmek, yazının işleyişini değiştireceği için girmiyorum. Sonra sakın ha! Korktu da yazmadı demeyin. Kent konseyinde ve adli kanalda bir gazeteci olarak sürecin her zaman takipçiyim.

 

Gün ola, Ceyhan için hayrola..Genelde kısa ve net anlatırdım ama sıktıysam affola. Sağlıcakla kalın..

 


Bu yazı 1495 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI